close
متخصص ارتودنسی
نقد پیش‌نویس قانون نظام رسانه‌
loading...

پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو

به گزارش وکالت دات اینفو به نقل از ایسنا ، دکتر حسن نمکدوست تهرانی در نشست علمی بررسی پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای درخصوص انتقاداتی که نسبت به این متن می‌شود، به طنز گفت: به نظرم متن این پیش‌نویس متن بسیار جالبی است؛ چرا که فکر می‌کنم اگر جلسه تا 10 شب هم تمدید شود، ده‌ها نفر دیگر هم اضافه شوند این متن همچنان مورد انتقاد قرار می‌گیرد و به نوعی می‌توان گفت این متن از نظر انتقادات کم‌نظیر است. بر اساس این گزارش این استاد دانشگاه و مدیر مرکز مطالعات…

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد حقوق خصوصی

رضا صومی - وکیل پایه یک دادگستری بازدید : 747 جمعه 07 شهريور 1393

به گزارش وکالت دات اینفو به نقل از ایسنا ، دکتر حسن نمکدوست تهرانی در نشست علمی بررسی پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای درخصوص انتقاداتی که نسبت به این متن می‌شود، به طنز گفت: به نظرم متن این پیش‌نویس متن بسیار جالبی است؛ چرا که فکر می‌کنم اگر جلسه تا 10 شب هم تمدید شود، ده‌ها نفر دیگر هم اضافه شوند این متن همچنان مورد انتقاد قرار می‌گیرد و به نوعی می‌توان گفت این متن از نظر انتقادات کم‌نظیر است.

بر اساس این گزارش این استاد دانشگاه و مدیر مرکز مطالعات همشهری که در کنار یونس شکرخواه (روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه تهران)،‌ محمد هاشمی (حقوقدان و استاد دانشگاه)،‌ کامبیز نوروزی (حقوقدان و فعال رسانه‌ای)، کسری نوری (سردبیر روزنامه شهروند) و ... به بررسی پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای می‌پرداخت، عنوان کرد: طبق گفته‌ی آقای نوروزی اساساً دوستانی که متن پیش‌نویس را تدوین کرده‌اند، روی بخش رسانه‌ای آن خیلی دقت نکرده‌اند چراکه ما به بسیاری از چیزها می‌گوییم «رسانه». این اتفاق جالب است که ما در صداوسیما 49 هزار پرسنل داریم در حالی که بنا بر تخمین‌های انجام شده تعداد روزنامه‌نگاران فعال در ایران به 5000 نفر هم نمی‌رسد؛ بنابراین تعداد آن‌ها محدود است. می‌خواهم بگویم این عنوان، عنوان درستی نیست کماینکه پیش‌نویس قانون هم درست نیست. کسانی که این متن را تهیه کرده‌اند حتی دقت کافی در مورد موضوعات مقدماتی هم نداشته‌اند، به همین خاطر است که این متن از ایرادات بسیار بزرگی برخوردار است.

در همین خصوص این استاد ارتباطات در ادامه بیان کرد: به عنوان مثال یک سازمان غیردولتی چرا باید با تصمیمات دولت تأسیس شود. اصولاً سرشت یک سازمان غیردولتی خودجوشی است پس چرا دولت باید بیاید و بگوید چنین سازمانی باید شکل بگیرد. سازمان غیردولتی با پیشنهادهای دولت شکل نمی‌گیرد.

به گزارش ایسنا، دکتر نمکدوست در نشست بررسی پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای اظهار کرد: گفته می‌شود این سازمان دارای 15 عضو خواهد بود که از این تعداد 6 عضو توسط دولت تعیین می‌شود. در بحث کلامی شاید گفته شود ما خیلی دموکرات هستیم چون از 15 نفر 9 نفر قرار است غیردولتی باشند. ولی وقتی واقعاً اجرایی می‌کنیم می‌بینیم وقتی از یک جمع 15 نفره ، شش نفر دارای انسجام فکری کامل بر اساس دستور بالاسری باشند و یک 9 نفر غیردولتی هم باشند که افکار و عقاید متفاوتی دارند، به سادگی آن شش نفر می‌توانند حداقل دو نفر را از آن خود کنند. بخصوص در ساختار رسانه‌ای ما که بخش عمده‌ای از آن دولتی است. همکاران ما در صداوسیما و خیلی از خبرگزاری‌ها در استخدام دولت هستند و چه بسا نهادهای انتظامی و نظامی. خوب آنها هم می‌آیند و در این جمع شرکت می‌کنند. بنابراین در واقعیت امر این تعداد 9 به 6 بیانگر یک اکثریت غیردولتی به هیج وجه نیست.

همچنین این استاد ارتباطات درباره سازمان نظام رسانه‌ای تأکید کرد: چنین سازمانی قطعاً یک سازمان غیردولتی نخواهد بود.

در همین راستا وی سپس به تعریفی که از روزنامه‌نگاران در جامعه شده است، اشاره کرد و افزود: اساساً تعریف بنیادی که درباره‌ی ما روزنامه‌نگاران شده است و به اعتبار آن تعریف در تاریخ رسانه‌ها به ما می‌گویند رکن چهارم یا قوه چهارم، این است که ما در حقیقت در جامعه نقشی داریم و نقش‌مان نظارت به کج‌رفتاری‌هایی است که درون جامعه رخ می‌دهد. بخش عمده از این کج‌رفتاری‌ها هم در رفتارهای حکومتی است که البته ما انکار نمی‌کنیم که در بخش خصوصی هم کج‌رفتاری رخ می‌دهد و هم در بین ما روزنامه‌نگاران گاهی کج‌رفتاری‌هایی به‌وجود می‌آید، اما آنچه که به ما اطلاق شد، رکن چهارم و شدیم مظهر دموکراسی به خاطر همین نقش‌ ما بود که حائل بین دولت و مردم باشیم و به عنوان چشمان تیرزبین مردم کمک کنیم کج رفتاری رخ ندهد. حالا در این پیش‌نویس دولت خودش را در مقامی قرار داده که بر اعمال ما نظارت کند. به همین خاطر است که کمیسیونی را تشکل داده و وظایف این کمیسیون این است که صلاحیت ما را تأیید کند، انتخابات ما را تأیید کند و حتی حق ابطال هم به آن داده شده است؛ از این منظر هم این پیش نویس قابل بحث است.

در همین زمینه نمکدوست در بخشی از صحبت‌هایش به بحث اصل مسئولیت روزنامه اشاره کرد و گفت: دوستان مستحضر هستند که در همه جای دنیا شأن نزول ناشر و مدیر مسئول این است که اگر خطایی در رسانه رخ داد، روزنامه‌نگار مورد پیگرد قانونی قرار نگیرد، بلکه فردی که مسئولیت انتشار را دارد باید پاسخگو باشد. تا قبل از تصویب اصلاحیه قانون مطبوعات در سال 79 هم رویه بر همین منوال بود. یکی از درخواست‌های اکیدی که ما داریم بازگشت به همان وضعیت است. چراکه اساساً آزادی بیان روزنامه‌نگار نباید با انواع شیوه‌ها مورد تهدید قرار بگیرد. منِ روزنامه‌نگار باید خیالم از آنچه که می‌نویسم راحت باشد و نگران پیگرد خبرم نباشم. نگران پیگرد، کسی است که منتشر می‌کند. در پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای عنوان شده که ما اگر جرمی را مرتکب شدیم باید به جرممان رسیدگی شود. اگر خلاف ما اخلاقی است، این را باید اعضای صنفمان رسیدگی کنند و مجازات به معنای زندانی شدن را ندارد. اگر هم جرمی مرتکب شدیم، ناشر و مدیرمسئول باید پاسخگو باشد.

نمکدوست تأکید کرد: موارد اشکال به پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای بسیار زیاد است. شما روی هر کدام از این مواد دست بگذارید، اشکال وجود دارد.

این استاد ارتباطات سپس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا دکتر معتمدنژاد پیش‌نویس قانون سازمان نظام رسانه‌ای را نوشته‌اند؟‌ گفت: اصلاً تردید نکنید که خیر؛ بنده افتخار این را داشتم که سال‌ها در مقام یک دانشجو شاهد نوشتن متونی توسط دکتر معتمد‌نژاد باشم که در مجموع ایشان به آن متون خودشان اطلاق می‌کردند نظام جامع رسانه‌ای. آن نوشته‌ها ربطی به این پیش‌نویس ندارد؛ البته کلمات و جملاتی از ایشان در این متن هست، ولی ایشان چنین چیزی را ننوشته‌اند.

او در ادامه درباره اینکه چه ضرورت‌هایی باعث تدوین پیش‌نویس قانون نظام رسانه‌ای شده است، پاسخ داد: شخصاً نسبت به این مقوله خوشبینانه نگاه می‌کنم و پاسخی که می‌دهم مطمئن نیستم ولی حدسم این است که دولت به این نتیجه رسیده است که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را نمی‌تواند باز کند چرا که در اختیاراتش نیست. به نظرم همکاران من هم که تا به حال از طریق دولت دنبال این ماجرا بودند، نقش بر آب می‌زدند. قوه قضاییه این انجمن را تعطیل کرده و انجمن دیگری هم شکل گرفته است. اساساً دولت در مقامی نیست که انجمن شکل‌گرفته جدید را تعطیل کند و انجمن قبلی را مجدداً راه بیندازد. بنابراین دولت دیده نمی‌تواند این کار را انجام دهد، پس گفته یک سازمانی را تشکیل دهیم و همه را دور هم جمع کنیم. اصولاً مساله را پاک کنیم.

نمکدوست همچنین در این نشست تأکید کرد: آنچه به عنوان حقوق روزنامه‌نگار در این پیش‌نویس مطرح شده، تأمین‌کننده هیچ نوع حقوقی برای روزنامه‌نگار نیست. این قانون قابلیت اجرایی ندارد مگر اینکه به رسانه‌ها به صورت رسمی توسط مدیران ابلاغ شود که باید بروند در این انجمن. ما رسانه‌هایی را داریم که اعضایشان مجبور می‌شوند به دستورات مافوق تن بدهند و البته روزنامه‌نگاری که به دستور مافوق تن بدهد از نظر ما روزنامه‌نگار مستقل نیست.

مطالب مرتبط
پرسش حقوقی خود را مطرح نمایید

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
دسترسی سریع به سایت های رسمی جمهوری اسلامی ایران l پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/leader2.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/raeisjomhour.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Dadiran.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majles.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/majmatashkhiss.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divanedalat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/divan.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/amlak-asnad.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/electronik.png
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/kanun.gifhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/129.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/b1.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/budget.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Canoon%20e%20vokala.jpg
http://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/dolat.jpghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/shora-hale-ekhtelaf.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/Vezarat%20dadgostari.JPGhttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/hoquqy.jpg.pnghttp://up.vekalat.info/up/vekalatdotinfo/ax/D_Ghazaei.jpg

اسپانسر
http://up.vekalat.info/view/789476/4194620186.gif
مشاوره رایگان با وکیل دادگستری (تهران)
http://rozup.ir/up/gvdiana/Pictures/Auto.CallNumer1.gif
نحوه ارسال پرسش حقوقی آنلاین
کاربر گرامی : ضمن تشکر از بازدید از وبگاه پایگاه اطلاع رسانی وکالت دات اینفو جهت ارسال پرسش حقوقی خود در بخش نظرات مشاوره حقوقی آنلاین ، پرسش خود را ثبت نموده و حداکثر در طی 48 ساعت آینده پاسخ خود را دریافت نمایید. با سپاس
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
  • فراموشی رمز عبور؟
  • آرشیو سالیانه سایت
    آمار سایت
  • کل مطالب : 1949
  • کل مشاوره : 283
  • اعضاء آنلاین : 10
  • بازدید امروز : 1,062
  • باردید دیروز : 2,042
  • بازدید کلی : 4,037,921